Як відмовитися від комунальних послуг?

Як зменшити витрати на світло, воду і газ

Як грамотно написати заяви ЖЕКу про відмову від водопостачання, газу, електроенергії та інших послуг? Відповісти на це питання нам допомогли юристи юркомпанії “Олексій Пуха і Партнери» Анна Гайдукова та Наталія Овсієнко, партнер юркомпанії «Адвокатське бюро – АБГ» Катерина Гутгарц і гендиректор юркомпанії «Правова гільдія« ВікторіАл » Віктор Мороз.

ЯК ДІЯТИ
Згідно з п. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ви маєте право не платити за них, якщо ви тимчасово відсутні в квартирі. Головне – оформити все правильно.
Для цього потрібно, по-перше, написати письмову заяву до жеку, попередньо сплативши всі наявні у вас заборгованості. А до нього прикласти офіційний документ, який підтверджує вашу відсутність: довідку з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання. По-друге, пам’ятайте, що перераховані послуги надає не ЖЕК, а різні обслуговуючі організації на підставі укладених з ними договорів. Тому заява потрібно буде написати не тільки в ЖЕК, але і в кожну з них. При цьому обов’язково отримаєте у них акт про припинення нарахувань платежів. Газ вам повинні відключити через 7 днів після підписання заяви (це прописано в Правилах надання населенню послуг з газопостачання. Вони затверджені Постановою КМУ від 9.12.1999 р. № 2246), світло – також через 7 днів, а воду – наступного дня.

ВІДНОВИТИ ПОСЛУГИ.
Щоб знову відновити подачу газу, світла і води, вам доведеться знову укласти новий договір з обслуговуючою організацією. Приміром, якщо захочете знову підключити світло, процедура займе у вас 3 дні у місті та 7 – у селі, на відновлення подачі води знадобляться добу, а газу – 7 днів.

Ріжемо по гарячих
Що стосується опалення в квартирі, то теоретично від нього також можна відмовитися. Але давайте розберемося, як все відбувається в житті.

Поодинці. Ваше право відмовитися від центрального опалення прописано в Правилах надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Вони затверджені в Постанові КМУ від 21 липня 2005 року № 630. Проте в його п. 25 окремо зазначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення відбувається у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань ЖКГ. А вже цей порядок (затверджений Наказом Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ № 4 від 22.11.2005 р.) говорить, що відключення від мережі центрального опалення можливе тільки всім житловим будинком. Тому ваша заява про індивідуальний відключенні від мережі центрального опалення розглядатися не буде. Як розповіли нам юристи, в українських судах не раз розглядалося питання про законність таких дій. Але жодного разу суд не прийняв рішення на користь людини, що бажає відключитися від опалення. Відповідь одна: це може завдати шкоди внутрішньої будинкової системи опалення і погіршити роботу системи опалення в цілому. А це, у свою чергу, порушує права інших мешканців.

СПІЛЬНО. 
Якщо ж ви все-таки вирішили йти до кінця і відключати від опалення весь будинок, скликаються загальні збори мешканців будинку. Там потрібно прийняти рішення про відключення (воно має бути підтримане всіма власниками) і призначити ініціативну групу з цього питання. Потім подавайте копію протоколу загальних зборів мешканців разом із заявою до Міжвідомчої комісії для розгляду питань про відключення споживачів від систем ЦО та ГВП. Рішення комісії приймається протягом місяця. Воно буде позитивним тільки в тому випадку, якщо технічна можливість такого відключення передбачена схемою теплопостачання. Вона затверджена органом місцевого самоврядування відповідно до Закону «Про теплопостачання».

ПОВНІСТЮ НЕ ПЛАТИТИ ЗА КВАРТИРУ НЕ ВДАСТЬСЯ
Якщо ви не проживаєте в квартирі, навряд чи у вас виникне бажання платити, наприклад, за прибирання прибудинкової території. Але в п. 2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» сказано: власники квартир в багатоквартирних будинках є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його техобладнання. Тому вони повинні сплачувати свою частину витрат у загальних витратах на утримання будинку та прибудинкової території пропорційно до займаної площі. Ось чому витрати на утримання житла та прибудинкової території зобов’язані оплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир. І розмір цих витрат не залежить від того, чи проживаєте ви в квартирі чи ні.

Укладати договір
Для того щоб ви могли відключатися від послуг ЖЕКу, у вас як мінімум повинен бути укладений з ним договір. Підписати такий папір ви зобов’язані згідно з законом «Про житлово-комунальні послуги» (п. 1 ч. 3 ст. 20). Цей договір готує ЖЕК на основі типового (його можна знайти в Постанові Кабміну № 529 від 20.05.2009 р.).

ВАРІАНТИ. 
При цьому ЖЕК не може змусити вас підписати той варіант, який він сам для вас підготував. Адже, згідно зі ст. 638 Цивільного кодексу України (ЦКУ), договір вважається укладеним тільки тоді, коли сторони погодилися з усіма його умовами. Якщо ж ви не згодні із запропонованим варіантом, ви можете, посилаючись на ст. 646 ЦКУ, направити ЖЕКу відповідь про згоду укласти договір на інших умовах. Розробити індивідуальний договір ви можете за допомогою юриста. Якщо ж ЖЕК відмовиться підписувати такий договір, ви маєте право звернутися до суду згідно зі ст. 649 ЦКУ. А коли договір вже укладено, ви маєте повне право вимагати від ЖЕКу виконання всіх його зобов’язань (у тому числі по «відрізанню» деяких послуг). Якщо ЖЕК відмовиться це робити, ви зможете звернутися до суду.

ДЕТАЛІ. 
У договорі з жеком обов’язково вкажіть його термін дії, розмір тарифів (з додатком копії рішення органу влади, яким вони затверджені), перелік послуг, площа прибудинкової території (її розмір впливає на вартість послуг), порядок і всі випадки несанкціонованого доступу співробітників жеку у ваше житло, порядок перерахунку платежів у разі надання неякісних послуг, порядок і терміни вирішення спорів, а також відповідальність сторін. Завдяки цьому у майбутньому ви зможете зменшити розмір плати за послуги, якщо вам їх не нададуть або вони будуть неякісними. Це прописано в п. 5 ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».

ПРОТОКОЛ. 
Якщо вас не влаштовують тільки окремі пункти договору, ви можете підписати його з протоколом розбіжностей. Він складається, якщо за текстом договору виникла суперечка. У ньому потрібно прописати всі пункти, з якими ви не згодні, і викласти свій варіант цих пунктів. Не забудьте при цьому зазначити у договорі, що ви підписуєте його з протоколом розбіжностей (ЖЕК повинен поставити на ньому свою печатку).